Έγγραφα για Μαθητές και Κηδεμόνες

Σχετικά με τις απουσίες.

Τώρα που αρχίζει η σχολική χρονιά, θεωρούμε ότι καλό θα είναι να ξαναθυμίσουμε τι ισχύει για τις απουσίες, ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα στο τέλος της.

Μέχρι το 2017 για τις απουσίες ίσχυαν τα εξής:

Για να χαρακτηρισθεί επαρκής η φοίτηση και ο μαθητής να έχει δικαίωμα να πάρει μέρος στις εξετάσεις, μπορούσε να έχει 114 απουσίες με την προϋπόθεση οι 64 να ήταν δικαιολογημένες από γονέα ή από γιατρό. (Υπήρχαν όρια)

Εξεταστέα ύλη προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων 2023

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για τα μαθήματα της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου που εξετάζονται γραπτώς στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις για το σχολικό έτος 2022-2023

Εγγραφές για το σχ. έτος 2022-2023

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2022-2023.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: